Endokrinologický ústav

Oddělení klinické imunoendokrinologie (OKIE)

Oddělení klinické imunoendokrinologie se zabývá rutinní diagnostikou, podílí se na výzkumné činnosti, probíhá zde pedagogická činnost a postgraduální školení. Laboratoř je akreditována dle ISO 15189:2013.

K rutinním analýzám jsou využívány metody na základě ELISA kitů, nepřímé imunofluorescence, turbidimetrie a průtokové cytometrie. Laboratoř provádí vyšetření autoprotilátek proti štítné žláze (tyreoidální peroxidáze, tyreoglobulinu), orgánově specifických autoprotilátek (např. proti příštítným tělískům, jednotlivým vrstvám nadledvin, ovariím, testes, spermiím a Langerhansovým ostrůvkům), jsou sledovány i orgánově nespecifické autoprotilátky. Oddělení disponuje analyzátorem Immunomat Base, analyzátorem Mispa-i2, analyzátorem Optilite, mikroskopem Olympus BX-60 s fluorescenční jednotkou BX-FLA. Na průtokovém cytometru Navios se provádí fenotypizace lymfocytů.

Kvalitativní kontrola jednotlivých stanovení je zajišťována účastí v systému externí kontroly kvality (SEKK) a pomocí interních kvalitativních schémat.

Veškeré informace týkající se prováděných metod, včetně požadavků na preanalytickou fázi a dalších informací, jsou uvedeny v Laboratorní příručce.

 

Prof. MUDr. Ivan ŠTERZL, CSc.
Vedoucí Oddělení klinické imunoendokrinologie
E-mail: isterzl@endo.cz
Tel: +420 224 905 332

 

Mgr. Karolína ABSOLONOVÁ, Ph.D.
Zástupkyně vedoucího OKIE
E-mail: kabsolonova@endo.cz
Tel: +420 224 905 259
Antonie KAASOVÁ
Vedoucí laborantka OKIE
E-mail: akaasova@endo.cz
Tel: +420 224 905 257

 

Odborní pracovníci Kontakt:
Mgr. Petr MATUCHA  pmatucha@endo.cz
Laboranti  
Lucie RUMLENOVÁ
Dana SEDMIHRADSKÁ
Daniela ŠTERZLOVÁ
 

 

Copyright © Endokrinologický ústav 2021

powered by FIREMNIWEBCZ

Menu